در ساخت درب های ضد سرقت از چه موادی استفاده می شود؟

در ساخت درب ضد سرقت از انواع مواد مختلف استفاده میشود. عموما لایه داخلی درب ضد سرقت از جنس فولاد است که باعث افزایش ایمنی و استحکام و ممانعت از باز شدن درب برای سرقت میشود. سپس لایه های خالی موجود در درب ضد سرقت را با ماده ای به نام پشم سنگ پر می کنند. پشم سنگ ماده ای با خاصیت عایق صوتی و حرارتی است که موجب استحکام بیشتر درب نیز میگردد.

لایه خارجی درب های ضد سرقت با مواد روکشی پوشش داده میشود که انواع متفاوتی از این مواد پوششی لایه خارجی در بازار موجود است که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

روکش های پوششی در واقع چوب های مهندسی شده مانند MDF، HDF، PVC، هستند که علاوه بر استحکام و کیفیت بالا دارای ظاهر بسیار زیبایی نیز هستند. معمولا بر روی این چوب های مهندسی شده توسط غلطک های داغ طرحهای مانند چوب، زده میشود که به زیبایی آنها می افزاید. این روکشهای زیبا باعث شده تا درب های ضدسرقت طرفداران زیادی در بازار پیدا کنند. در ساخت درب های ضد سرقت چینی،ترک و ایرانی از این روکش های طرح چوب استفاده شده است.

در ساخت درب های ضد سرقت مدرن از شیشه، فلز و چوب برای لایه روکش استفاده میشود. روکش های شیشه ای بیشتر برای درب های منازل بکار میرود که قیمت پایین تری نسبت به روکش هایی با جنس چوب طبیعی نیز دارند.

گرانترین روکش های درب های ضد سرقت، روکش هایی با جنس چوب طبیعی هستند. برای ساخت این روکش های چوبی از چوب درختانی مانند توسکا، ملج، افرا و…استفاده میشود که با طراحی های متفاوتی برش داده میشوند. تنها ایراد این درب های ضد سرقت چوبی مقاوم نبودنشان در برابر رطوبت و حرارت است که تاثیری بر قیمت بالا و زیبایی آنها نگذاشته است. در ادامه انواع چوب های بکار رفته در ساخت درب های ضد سرقت معرفی میشود.

چوب راش

این چوب که بیشترین فروش را در مقایسه با چوب های دیگر دارد نیمه سنگین بوده و دارای رنگ کرم مایل به قرمز است. این چوب بافتی همگن داشته و دربرابر حشرات و قارچ ها مقاومت بالایی دارد. بیشتر مصرف این چوب در ساخت روکش های چوبی و تخته لایه است. از چوب راش در صنایع مبلمان نیز استفاده میشود.

چوب توسکا

این چوب درون نامشخص دارد و رنگ آن کرم مایل به قرمز می باشد. این چوب نیمه سنگین بوده و نسبت به رطوبت دوام بالایی داشته و ضد آب است. این چوب در صنایع مبلمان و در ساخت بناهای آبی کاربرد زیادی دارد.

چوب روسی

این چوب از جنگلهای کاج در روسیه بدست می آید و پس از برش در کارخانه های روسیه صادر میشود. این چوب دارای رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، ، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی است که موجب شهرت آن شده است. از این چوب در اسکلت ساختمان ها، کاغذسازی و صنایع مبلمان استفاده میشود.

چوب افرا

این چوب که از جنگلهای ایران بدست می آید دارای رنگ سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی میباشد. افرا چوبی نیمه سنگین با کشیدگی کم است و در ساخت روکش های چوبی و صنایع مبلمان کاربرد ویژه ای دارد.

چوب ساج

این چوب دارای رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پر رنگ با خطهای سیاه میباشد. چوب ساج نیمه سنگین بوده و استحکام بالایی دارد. از چوب ساج در کشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم کاری، ساخت روکش ها و قسمت های بیرونی و داخلی ساختمان موارد مصرف دارد.

چوب ماهاگونی

چوب ماهاگونی یا آکاژو دارای درون قرمز رنگ و بیرون سفید مایل به صورتی میباشد. این چوب شامل دو دسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی است که در بازارهای ایران بیشتر نوع آفریقایی آن یافت میشود. این چوب دارای بافتی همگن است که با برخورد نور موجب تغییر جهت آن شده و درخشندگی خاصی دارد.

این چوب به دلیل کشیدگی کم و ضربه پذیری بالا در تهیه روکش های قیمتی استفاده میشود. همچنین پیچ خوری و میخ خوری خوبی دارد و در تهیه روکش های چوبی و صنایع مبلمان سازی بسیار استفاده میشود. از دیگر خصوصیات بارز این چوب رنگ پذیری و واکس پذیری خوب آن است. از چوب ماهاگونی به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته خوب در ساخت قایق های بادبانی نیز استفاده میشود.

 

در ساخت درب های ضد سرقت از چه موادی استفاده می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.