نحوه روشن کردن ماشین بدون سوئیچ

همه ما ممکن است حتی یک بار با گم شدن سوئیچ ماشین مون مواجه شده باشید خب در این مواقع با گرفتن شماره تلفن تهران کلید می تونید اقدام به ساخت سوئیچ یدک کنید. اما بعضی اوقات برای هر کسی پیش میاد که در مسافرت باشد و ناگهان سوئیچ ماشین را گم کند یا سوئیچ داخل استارتر بشکند و به دلیل آنتن دهی ضعیف گوشی توانایی تماس گرفتن با کلیدساز نداشته باشد در این مواقع روشن کردن ماشین بدون سوئیچ می تواند کارآمد باشد. پشت استارتر خودرو چهار سیم اصلی وجود دارد که هر کدام کارایی خود را دارند و یکی از آنها می تواند منجر به روشن کردن ماشین بدون سوئیچ خودرو شود. با ما همراه باشید تا این آموزش را به صورت کامل فرا گیرید شاید در مواقع اضطراری به کار شما بیاید.


به دلیل استفاده از سیستم ایموبلایزر در خودروهای امروزی امکان روشن شدن ماشین با هر سوئیچ خودرویی نیست. بذارید راحت به شما بگوییم که داخل سوئیچ خودرو یک تراشه الکترونیکی است که داخل آن کد دسترسی وجود دارد. یعنی با وارد کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر در کمتر از یک ثانیه کد دسترسی ماشین به استارتر خودرو فرستاده می شود و اگر با هم مطابقت داشته باشه امکان روشن شدن خودرو هست. بنابراین روشن کردن ماشین بدون سوئیچ تنها برای ماشین های قدیمی مثل پیکان امکان پذیر است.

نحوه روشن  کردن ماشین بدون سوئیچ خودرو

این روش تنها برای ماشین های قدیمی چون پیکان کاربرد دارد که گاهی اوقات به دلیل فرسودگی مغزی قفل استارتر ماشین امکان روشن کردن ماشین با چاقو وجود دارد. اگر با چاقو هم روشن نشد کافیه چهار سیم اصلی پشت سوئیچ ماشین را پیدا کنید.

🔷سیم اول پشت استارتر ماشین

این سیم کمی کلفت است و به رنگ سفید است که مستقیما از باطری ماشین به پشت سوئیچ متصل شده است. این سیم وظیفه برق رسانی به استارتر خودرو را دارد. راه تشخیص سیم اول این است اگر به بدنه خودرو بزنید کمی جرقه می زند.

🔷نحوه تشخیص سیم دوم

اگر با وصل کردن سیمی دیگر به سیم اول شاهد روشن شدن ضبط خودرو شدید به آن سیم نام ACC بزنید.

🔷نحوه تشخیص سیم سوم

در صورت اتصال سیم دیگر به سیم اول اگر پمپ بنزین روشن شود یا آمپرهای روی صفحه های کیلومتر شروع به حرکت کردند به آن نام IGN یا ۱۵ دهید.

🔷نحوه تشخیص سیم استارتر ماشین

اگر سیمی را به سیم اول وصل کردین و استارت ماشین شروع به کار کرد مشکل شما برطرف شده است.

📢به نکات زیر توجه کنید

 1. تنها به دنبال چهار سیم اصلی پشت استارتر ماشین باشید چرا که مثلا ممکن است سیم IGN یک اشتراک هم داشته یاشد که مثلا برف پاک کن و سایر دستگاهها را فعال کند که بسته به نیاز یا شرایط از آن استفاده کنید.
 2. در صورتی که خودرو شما به ایموبلایزر مجهز باشد تنها با خواندن کدهای دیجیتال روی سوئیچ ماشین می توانید خودرو خود را روشن کنید و کارهای بالا بی فایده است.
 3. به دلیل پیشرفته بودن برخی از خودروها حتی قابلیت روشن کردن ماشین توسط دیجیتال ساز ماهر نیست و باید تنها کد دسترسی را از نمایندگی خودرو بگیرید تا بتوانید از روی آن سوئیچ یدک بسازید.

اگر سوئیچ خودرو را گم کردین یا داخل استارتر ماشین شکسته است و با چرخاندن سوئیچ خودرو به حالت استارت ماشین خاموش می شود کافیه با تهران کلید تماس بگیرید تا یک سوئیچ یدکی برایتان بسازد.

🔎نحوه روشن شدن ماشین هنگام گیر کردن سوئیچ

همه افرادی که ماشین دارند حداقل یک بار براشون پیش آمده که هنگام خاموش کردن ماشین نتوانند سوئیچ را در بیاورند و به نوعی سوئیچ گیر کند. در این مواقع بهتر است اول به بررسی دلایل گیر کردن سوئیچ خودرو بپردازید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

روی استارتر ماشین چند حالت وجود دارد؟

به طور کلی روی استارتر هر ماشین چهار حالت وجود دارد که باید کاملا به آنها آشنا باشید.

🔵حالت اول  LOCK یا همان قفل می باشد .

با قرار دادن سوئیچ به حالت LOCK علاوه بر خاموش شدن موتور ماشین، عملا فرمان خودرو قفل می شود و قابلیت چرخیدن غربیلک فرمان وجود ندارد. البته تنها در این حالت قابلیت خارج کردن سوئیچ وجود دارد.

حالت خاموش کردن روی استارتر وجود ندارد و تنها برای خارج کردن سوئیچ خودرو باید آنرا روی حالت LOCK قرار دهید.

🔵حالت دوم ACC ( ای.سی.سی ) یا تجهیزات جانبی می باشد.

با قراردادن سوئیچ در این حالت می توان از تجهیزات جانبی برقی خودرو همچون رادیو استفاده نمود. دراین وضعیت نیز موتور در حالت خاموش قرار دارد.

🔵حالت سوم ON  یا روشن می باشد.
 1. با قرار گرفتن سوئیچ خودرو در این حالت سیستم های برقی، مدار جرقه زنی و نشانه ها و هشدارهای نمایشگر جلو داشبورد روشن می گردند اما موتور خودرو همچنان خاموش خواهد بود.
 2.  بنابراین منظور از ON یا روشن بودن در این وضعیت، روشن بودن موتور نمی باشد بلکه منظور باز بودن مدارات الکتریکی خودرو می باشد.
🔵حالت چهارم START  (استارت ) یا راه اندازی مجدد ماشین می باشد.

 با قرار دادن سوئیچ در این وضعیت موتور راه اندازی می شود وبعد از روشن شدن موتور و برداشتن دست از روی سوئیچ به طور مجدد به حالت ON باز خواهد گشت.

🔑چه زمانی نیاز به تعویض مغزی سوئیچ ماشین دارید؟

اگر سوئیچ خودرو را داخل استارتر به حالت START   قرار دادید و ماشین خاموش شد نیاز به تعویض مغزی سوئیچ دارید.

از کجا مطمئن شویم که مغزی سوئیچ خودرو خراب است؟

 1. یک سیم از مثبت باطری به مثبت کوئیل متصل کنید و بعد دنده را در حالت خلاص قرار داده و مجدداً استارت بزنید.
 2. در این صورت اگر با برداشتن دست از روی سوئیچ دیگر خودرو خاموش نشد سوئیچ یا مغزی سوئیچ را تعویض کنید.
 3. و در صورتی که باز هم خاموش شد احتمالا کوئیل شما ضعیف شده یا خراب شده است.

نحوه روشن کردن ماشین بدون سوئیچ

8 دیدگاه در “نحوه روشن کردن ماشین بدون سوئیچ

 • فروردین 10, 1400 at 3:09 ب.ظ
  Permalink

  ممنون خوب بود

  پاسخ
 • خرداد 4, 1400 at 1:12 ق.ظ
  Permalink

  واقعا که خسته روشن کردن پیکان را آموزش میدید واقعا عقب افتاده هستید

  پاسخ
  • تیر 13, 1400 at 8:08 ب.ظ
   Permalink

   تو بگو داس پرایدو چجوری یکسره میکنم

   پاسخ
  • دی 12, 1400 at 5:14 ب.ظ
   Permalink

   جلو افتاده . کاش از صدقه ی کار کردن میتوانستی با درامد خودت تنها یک چرخ همان پیکان را بخری . هنوز شعور نداری که در ویرانه ای زندگی میکنیم که در قرن ۲۱ و در جهان متاورس پیکان تولید می شود ( جلو مانده . با فرهنگ . ماشین ایرانی سوار شو . راننده ماشین صدقه سر بابا )

   پاسخ
 • مرداد 27, 1400 at 10:19 ب.ظ
  Permalink

  به به خیلی خوب بود.اخه اسگول پیکان قدیمی را میخام چیکار

  پاسخ
  • خرداد 23, 1401 at 6:57 ق.ظ
   Permalink

   خیلی خوب بود

   پاسخ
 • تیر 1, 1401 at 5:14 ب.ظ
  Permalink

  سلام خودرو تیبا دو خریدم که فروشنده سوییچ یدک نداد و فقط یک سوییچ داد که در موقع لزوم بعنوان یدکی فقط درب ماشین رو باز میکنه ..الان سوییچ اصلی شکسته و فقط همان یدک معمولی همراهم هست ایا میشه با اون استارت بزنم اابته استارت میخوره ولی روشن نمیشه کمکم کنید لطفا

  پاسخ
 • مرداد 16, 1401 at 12:47 ب.ظ
  Permalink

  درود بر همگی.در هر صورت نیت ایشون خیر بوده ک زحمت کشیده اطلاعاتی در این خصوص گذاشتن هرچند خلاصه اما برای یکی مثل من ک هیچی بلد نبودم و ماشینم در روز عاشورا روشن نمیشد ک برم نذری بگیرم کارآمد بود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.