قفل های کتابی

قفل های کتابی یکی از پرکاربردترین قفل های قدیمی هستند که هنوز هم محبوبیت زیادی در میان مردم دارند. این درب ها را میتوان بر روی هر نوع دری مانند درب مغازه یا درب های آکاردئونی استفاده کرد. قفل های کتابی در انواع مختلفی ساخته شده و روانه بازارها میشوند اما از نظر ایمنی تفاوت زیادی با همدیگر دارند. برخی از این قفل ها ضد اسید و ضد دریل بوده و ضریب ایمنی بسیار خوبی دارند و برخی از آنها نیز به هیچ وجه ایمن نیستند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع قفل کتابی و نحوه نفوذ به آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

چرا قفل کتابی؟

پیش از قفل های کتابی قفل های آویز و گوشواره ای کاربرد بسیار گسترده ای داشتند و رایح ترین قفل ها به حساب می آمدند اما این قفل ها ایمنی بسیار کمی داشتند و سارقین به راحتی میتوانستند آنها را با دستگاه برش دهند. سطح زبانه قفل های کتابی تا حدی زیادی پوشیده است و قیچی و اره آهن‌بر به زبانک آنها کمتر گیر میکند. همین موضوع سبب شده که قفل های کتابی به سرعت محبوب شده و قفل های قدیمی را کنار بزنند. همزمان با ساخت قفل های کتابی درب های آکاردئونی نیز ساخته شدند و این قفل ها مبدل به قفل اصلی برای حفاظ این درب ها شدند.

قفل های کتابی

قفل کتابی چیست؟

قفل کتابی یکی از قفل های رایج در بازار است که به شکل مکعب مستطیل بوده و ساختار آن از سیلندر میله ای تشکیل شده است. با جابجایی این سیلندر، قفل باز و و بسته میشود. انواع قفل کتابی معمولا از طریق کلید، برق و یا وارد نمودن رمز باز و بسته میشوند و برای بسته نگه داشتن درب یا حفاظ کاربرد دارند. بدنه این قفل ها فولادی یا برنجی بوده و کلیدهای آن نیز ساده،کامپیوتری یا ویژه و چهارپر است. برخی از این قفل ها روکش دار و ضد اسید بوده و ایمنی بسیار بالایی دارند. البته درب های آکاردئونی هر چقدر هم مقاوم باشند نمیتوانند یک محافظ صددرصد برای درب خانه یا مغازه شما باشند اما قفل های کتابی هنوز هم سد ایمنی بسیار خوبی در برابر سارقین هستند

کاربرد های قفل کتابی

رایج ترین کاربرد قفل کتابی استفاده از آن برای حفاظت از مغازه ها و تا حدی ماشین هاست. اغلب مغازه داران برای حفاظت از اموال خود کرکره ای در جلوی مغازه نصب میکنند که معمولا با قفل های کتابی بسته میشود. استفاده از قفل های کتابی برای بستن کرکره مغازه ها رایج ترین کاربرد این قفل هاست زیرا زبانک این قفل ها کاملا پنهان بوده و از این جهت بسیار ایمن هستند.

انواع قفل کتابی

قفل های کتابی انواع مختلفی دارند که از نظر نوع بدنه و نحوه باز کردن با هم متفاوت هستند. بدنه این قفل ها معمولا برنجی یا فولادی است و به وسیله کلید یا رمز باز میشوند. اغلب این قفل ها با کلیدهای تخت مخصوص باز میشوند که کپی کردن آنها برای سارقین کار سختی است. یکی از مهمترین عوامل ایمنی این قفل ها محل قرار گیری ساچمه آنهاست. همین موضوع تعیین کننده میزان خطر سوراخ کاری و نفوذ به این قفل ها است.

امنیت قفل کتابی

همانطور که گفتیم یکی از عوامل موثر در امنیت قفل کتابی محل قرار گیری ساچمه هاست اما جنس بدنه نیز تاثیر زیادی در ایمن این قفل ها دارد. اگر بدنه قفل کتابی ضعیف باشد با وارد شدن یک ضربه محکم به راحتی میشکنند و سارقین دیگر نیازی به دستکاری سیستم رمز قفل نخواهند داشت. برخی قفل های کتابی بدنه ضعیفی دارند که هیچ وجه نباید از آنها برای مغازه و ماشین استفاده کنید.

کاربرد قفل کتابی برای محافظت از ماشین

یکی از کاربردهای جالب قفل کتابی استفاده از آن برای محافظت از ماشین است که بیشتر برای قفل پدال ماشین از آن استفاده میشود. قفل پدال در انواع مختلفی ساخته میشود که یکی از بهترین و پرکاربردترین انواع آن قفل‌هایی هستند که قطعه فلزی را به دور پدال‌ها بسته و سپس بر روی آن یک قفل کتابی نیز زده میشود تا کاملا ایمن باشد. این کار تقریبا ماشین شما را ضدسرقت میکند اما در صورتی که بهترین نوع قفل کتابی را انتخاب کرده باشید.

سخن پایانی

بهترین و مدرن ترین قفل های کتابی قفل هایی هستند که مجهز به ساچمه‌های رمزنگاری قفل هستند. این قفل ها باید بدنه بسیار مقاومی داشته باشند که در برابر تزریق اسید و ضربات شدید مقاوم باشد. برای طرح پرسش های بیشتر در این مورد و دریافت پاسخ های آن میتوانید با کارشناسان ما در تهران کلید تماس بگیرید.

همه چیز درباره قفل های کتابی و انواع آن
کلیدواژه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.