مهمترین تفاوت های آیفون صوتی و آیفون تصویری

متخصصین کلیدسازی شبانه روزی آماده کمک رسانی به تمام شهروندان تهرانی در تمام مناطق تهران می باشند. کافیست جهت باز نمودن، تعمیرات قفل درب های معمولی و ضد سرقت خود در هر زمان از شبانه روز و در هر منطقه از تهران با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۳۴۲۶۹۶ (کلیک جهت تماس) تماس بگیرید و کارشناسان را در محل خود داشته باشید.


⚪️تفاوت های آیفون های صوتی و تصویری

 1. اولین تفاوت آیفون های صوتی و تصویری منبع اصلی تامین برق آنهاست. منبع برق برای آیفون های صوتی دستگاه ترانس و برای آیفون های تصویری برد تغذیه است. این برد تغذیه یک برد کوچک الکترونیکی بوده که درون مانیتور تعبیه شده است. اگر این برد الکترونیکی آسیب ببیند کار آیفون های تصویری مختل می شود.

آیفون های تصویری مجهز به دستگاه ترانس نیز هستند اما این ترانس تنها تامین کننده برق چراغ های زیر جا اسمی و قفل باز کن است.

 1. دومین تفاوت آیفون های صوتی و تصویری نحوه تولید هشدار زنگ آیفون است. در آیفون های صوتی هشدار زنگ در پنل تولید شده و سپس از طریق سیم به گوشی هدایت می شود اما در آیفون های تصویری پنل یک فرمان برای مانیتور فرستاده و سپس مانیتور صدای زنگ را تولید کرده و پخش میکند.
 2. در آیفون های صوتی هر سیم (به جز سیم منفی) به صورت مجزا عمل می کند و در صورت قطع شدن تنها عملکرد مربوط به همان سیم مختل می شود اما در آیفون های تصویری اگر یک سیم قطع شود بسیاری از عملکرد های آیفون از کار خواهد افتاد.
 3. آیفون های تصویری برای کار کردن به برق ۲۲۰ ولت نیاز دارند در حالی که هیچکدام از انواع آیفون های صوتی به این میزان از ولتاژ نیازی ندارند.
 4. اجزای آیفون صوتی شامل یک پنل، تعدادی گوشی در داخل واحدهای مجتمع، یک ترانس و یک قفل باز کن است. در آیفون های تصویری به جز این موارد قطعه دیگری به نام سوئیچر نیز به مدار اضاف می شود. آیفون های تصویری جدیدتر که به عنوان آیفون های کدینگ شناخته می شوند به جای سوئیچر دستگاه ها دیکودر دارند.

مهمترین تفاوت های آیفون صوتی و آیفون تصویری را دیدیم در ادامه قصد داریم با آیفون تصویری بیشتر آشنا شویم.

⚪️معرفی اجزای تشکیل دهنده آیفون تصویری

امروزه انواع مختلفی از آیفون های تصویری در بازار موجود است که هر کدام قابلیت های متنوع و جالبی دارند و به شما امکان مشاهده تصویر پشت درب و شنیدن صدای افراد بیرون از منزل را می دهند. ضبط تصویر مراجعه کنندگان یکی دیگر از دیگر قابلیت های جالب آیفون های تصویری جدید است.

بهترین آیفون تصویری
بهترین آیفون تصویری

🔹انواع آیفون های تصویری:

 • آیفون های تصویری آنالوگ
 • آیفون های تصویری دیجیتال: مزیت این آیفون ها نسبت به آیفون های آنالوگ امکان ضبط تصاویر دیجیتال روی حافظه است. این نوع آیفون ها به دو نوع تک واحدی و چند واحدی تقسیم می شوند.

🔹اجزای اصلی آیفون تصویری:

 • 🔹پنل یا صفحه کلید ورودی
 • 🔹کابل مربوط به ارتباطات آیفون تصویری
 • 🔹دوربین
 • 🔹صفحه نمایش و گوشی
 • 🔹دستگاه تغذیه و کنترل مرکزی و قفل بازکن آیفون تصویری

🔹پنل یا صفحه کلید ورودی

اجزای تشکیل دهنده پنل آیفون تصویری: قاب، شستی زنگ و جعبه زیر پنل

به جای شستی روی پنل، می توان یک صفحه کلید مشترک برای همه واحدها نصب کرد.

⚪️نکات مهمی برای نصب پنل آیفون تصویری:

 1. نصب پنل باید به گونه ای انجام شود که در برابر نفوذ آب مقاوم باشد.
 2. نصب صحیح برای داشتن مقاومت بالا در برابر ورود گرد و غبار
 3. نصب صحیح برای مقاوم بودن در برابر نور خورشید
 4. نصب قاب مخصوص برای پنل جهت افزایش ایمنی و دوام پنل

⚪️مکان مناسب برای نصب پنل آیفون تصویری

معمولا پنل آیفون تصویری در قسمت ورودی ساختمان نصب می شود. نصب باید به گونه ای باشد که دوربین لنر در ارتفاع  ۱۴۵ سانتی متری سطح تمام شده زمین باشد. پنل باید در محلی نصب شود که در برابر ورود گرد و غبار و رطوبت ایمن باشد.

کیفیت پنل باید به گونه ای باشد که بتواند دمای ۱۰ درجه زیر صفر را نیز تحمل کند. برخی پنل های مدرن قابلیت های نوینی مانند اعلام ضد سرقت، آژیر یا شاسی زنگ یک واحد مسکونی را نیز دارند.

⚪️نکاتی مهم برای نصب قوطی آیفون تصویری

 • 🔹نصب قوطی آیفون تصویری باید پیش از سنگ یا آجرنما کردن دیوار بیرون منزل انجام شود.
 • 🔹لبه خارجی قاب آیفون پس از نصب باید مماس با لبه سنگ یا آجر دیوار باشد.
 • 🔹هنگام نصب پنل، قوطی پنل (محل نصب پیچ اتصال به دیوار) را با چسب کاغذی یا هر وسیله دیگری بپوشانید تا در صورت سنگ کاری یا سیمان بندکشی، دوغاب وارد آنها نشده و مسدود نشوند.

⚪️کابل مربوط به ارتباطات آیفون تصویری

 • 🔹رابط اصلی بین پنل ورودی، منبع تغذیه، گوشی و صفحه نمایش و قفل باز کن
 • 🔹کابل های آیفون تصویری معمولا فویل دار بوده و دو دو سطح مقطع ۴/ ۰ و ۶/ ۰ میلی متر مربع ساخته می شوند.
 • 🔹در بخش داخلی این کابل ها فویل مخصوصی وجود دارد که مانع از ایجاد نویز و احتلال در صدا و تصویر می شود.
 • 🔹کابل مخصوص آیفون تصویری مانند تلفن ها به صورت زوج سیم های ۲،۳،۴،۵،۶،۱۰،۱۵،۲۰ به بازار عرضه می شوند.

برای انتخاب صحیح نوع کابل و تعداد زوج سیم برای آیفون به نکات زیر توجه کنید.

 • 🔹تعداد طبقات ساختمان
 • 🔹مدل و نوع آیفون تصویری
 • 🔹شیوه لوله گذاری

هر چه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد تعداد زوج سیم های لازم نیز افزایش می یابد. برای اتصال جعبه تقسیم اصلی به پنل جلوی در، یک کابل مشترک کافیست اما مسیر هر واحد تا جعبه تقسیم اصلی در طبقه همکف باید جدا باشد.

جهت تعیین تعداد سیم لازم از جعبه تقسیم پارکینگ یا همکف تا پنل جلوی در آِیفون تصویری می توانید از فرمول ۴+ (n*4) استفاده کنید. (n: تعداد واحدها و ۴ به معنی تعداد رشته سیم)

با توجه به فرمول بالا، تعداد سیم لازم برای اتصال جعبه تقسیم پارکینگ تا پنل جلوی در یک ساختمان ۳ واحدی ۱۶ عدد است. برای این کار می توانید از یک کابل ۸ زوج استفاده کنید زیرا مسیر ثابت است. اگر میخواهید مسیر رزرو نیز ایجاد شود بهتر است از یک کابل ۱۰ زوج نیز استفاده کنید. در این حالت دو رشته سیم نیز از پنل برای در باز کن کشیده می شود که هم راستا با لولای در قرار داده می شود

اگر قفل برقی می باشد به تعداد سیم بیشتری نیاز است. برای نصب ریموت روی در ورودی باید ۴ رشته سیم تلفن از جعبه فرمان جک تا داخل جعبه تقسیم ورودی سیم آیفون طبقات، سیم کشی کرد.

⚪️دوربین آیفون تصویری

دوربین آیفون تصویری، مشاهده تصویر پشت درب را برای صاحبخانه امکانپذیر می سازد.

انواع تقسیم بندی دوربین های آیفون تصویری:

 • 🔹سیاه و سفید و رنگی
 • 🔹لنزدار یا بدون لنز
 • 🔹میکروفن دار (با صدا) یا بدون میکروفن (بی صدا)

این دوربین ها معمولا دو زاویه دید معمول و باز دارند. دوربین هایی با زاویه دید معمولی محدوده دید دوربینی ۷۷ درجه و دوربین های با زاویه دید باز زاویه ۹۲ یا ۱۳۵ درجه دارند که مشاهده فضای بیشتری از محدوده دم در را امکانپذیر می سازد.

دوربین آیفون تصویری باید مجهز به نور مادون قرمز نیز باشد تا امکان دید در شب را ایجاد کنند. یکی دیگر از قابلیت های لازم برای این دوربین ها سیستم تنظیم خودکار نور ۱ است که مشاهده یک تصویر واضح و روشن در تمام طول شبانه روز را برای صاحبخانه امکانپذیر می سازد.

⚪️دستگاه تغذیه و کنترل مرکزی و قفل بازکن آیفون تصویری

 • اجزای تشکیل دهنده این قسمت منبع تغذیه، قفل بازکن و ارتباط با در ورودی می باشد.
 • قفل بازکن در انواع زنجیردار، بدون زنجیر و یا از نوع مغزی قفل در بازار عرضه می شوند. قفل ها باید با استحکام نصب شوند تا بر اثر ضربه باز نشوند.

⚪️گوشی و صفحه نمایش آیفون تصویری

 • 🔹این بخش از آیفون تصویری در داخل هر واحد و به صورت جداگانه نصب می شود
 • 🔹ارتفاع استاندارد برای نصب گوشی آیفون ۱۴۵ سانتیمتر از کف تمام شده زمین است.
 • 🔹امکان تنظیم صدای زنگ داخل واحد حداقل ۷۰ dB دسی بل است.

ابتدا یک پایه مخصوص را در ارتفاع استاندارد نصب می کنند و سپس صفحه نمایش و گوشی در محل تعیین شده قرار میگیرد.

گوشی و صفحه نمایش های موجود در بازار در دو مدل کلی جداگانه و یا یکپارچه متشکل از میکروفون، بلندگو و صفحه نمایش هستند. وقتی فرد پشت درب، شستی زنگ را فشار می دهد دوربین آیفون تصویری روشن می شود و علاوه بر آن از داخل واحد مسکونی نیز قابلیت روشن شدن دارد.

ابعاد معمول صفحه های نمایش سیاه و سفید یا رنگی:  ” ۵/۴ و ” ۴ و ” ۵/ ۳ اینچ

⚪️سوالاتی در مورد آیفون های تصویری

 1. اگر در آیفون های تصویری کد را اشتباه کنیم باید چگونه آن را اصلاح کرد؟ کددهی برای همه آیفون های تصویری لازم است اما امکان اشتباه در آن هست. در صورت بروز مشکل به دفترچه راهنمای آیفون تصویری مورد نظر مراجعه کنید.
 2. آیا ممکن است صدا از آیفون تصویری پخش نشود؟ این مساله گاهی ممکن است پیش بیاید و بیشتر زمانی پیش می آید که واحدهای دیگر در حال پاسخگویی و گفت و گو باشند.
 3. علت تار شدن تصویر در آیفون تصویری چیست؟ اگر تصویر آیفون تصویری همه واحد ها تار شده احتمال زیاد مشکل از پنل است. در غیر این صورت باید از یک کارشناس و متخصص آیفون تصویری کمک بگیرید.
 4. علت تداخل زنگ در آیفون تصویری چیست؟ اگر کد مربوط به واحد را برای تمام واحدهای ساختمان یکسان وارد کرده باشید این مشکل ممکن است پیش بیاید اما به معنی خرابی آیفون تصویری نیست.

مهمترین تفاوت های آیفون صوتی و آیفون تصویری

1 دیدگاه در “مهمترین تفاوت های آیفون صوتی و آیفون تصویری

 • مرداد 23, 1401 at 3:18 ب.ظ
  Permalink

  سلام ممنون از توضیحاتتون ،آیفون تصویری ما الکتروپیک هستش ،مشکلی که هست اینه که شبا تصویر ندارم و صفحه آبی هست ولی زنگ و صدا و دربازکن کار میکنن در طول روز هیچ مشکلی نداره تصویر و صدا و در باز کن همه چی خوبه ،ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *