انواع کلید و کاربردهای آن ها

تعریف کلید:

در گذشته کلیدهای مختلفی برای گشودن قفل ها ساخته شده اند. کلید دارای دو قسمت میباشد :

  • قسمت دندانه دار کلید که وارد شیار قفل شده و به گونه ای ساخته شده که مکمل آن است.
  • دسته کلید که در دست شخص قرار می گیرد.

هر قفل شیارهای خاص خود را دارد که باعث میشود تنها با کلید مکمل خود باز شود. در واقع به ازای هر قفلی کلیدی وجود دارد. اما قفل های قدیمی از طرق مختلف و به وسیله شاه کلید و ابزار دیگر قابل باز شدن هستند و به همین دلیل امنیت پایینی دارند. امروزه استفاده از کلید در زندگی روزمره اهمیت دو چندان پیدا کرده است و قفل ها انواع متفاوتی چون صندوق امانات بانک، گاوصندوق ها، درب های آپارتمان ها و محل کار و … را شامل میشود که برای باز شدن به بیش از یک کلید نیاز دارند.

امروزه علاوه بر قفل های مکانیکی قفل های الکتریکی نیز تولید شده اند که ایمنی بسیار بالاتر دارند. قفل های ماشین شامل کلیدهای فلزی یک طرفه یا دوطرفه  میباشد که برای ایجاد امنیت بیشتر و عدم سرقت، تعداد ساچمه های قفل در قفل استارت بیشتر از سایر قفلهای دیگر میباشد.

تاریخچه:

اولین کلید کشف شده مربوط به مصر باستان (۴۰۰۰سال پیش) است که از جنس چوب بوده است. همچنین یونانیان باستان از کلیدهای تسمه ای و طنابی استفاده میکردند. سپس در روم کلیدهای آهنی ساخته و جایگزین کلیدهای چوبی شد. در دوره قرون وسطی در ساخت کلیدها پیچیدگی بیشتری به کار گرفته شد. در اوایل قرن بیستم در صنعت ساخت قفل و کلید انقلابی بوجود آمده که موجب ساخت کلیدهایی با پیچیدگی و امنیت بسیار بالا شد.

انواع کلیدها:

۱)کلیدهای خانگی: استفاده از این کلیدها از گذشته تا به امروز رایج بوده است. معمولا این نوع کلیدها به شکل استوانه‌ای معمولی بوده که دارای لبه‌ای با دو تا پنج برآمدگی می باشند. این نوع کلیدها دارای برآمدگی هایی است که با قفل های هم نوع خود سازگاری دارد و تنها برای درب های درون خانه مناسبند.

۲) کلیدهای یک لبه: این کلیدها پیشرفتگی بیشتری داشته و دارای برآمدگی ها و شیارهایی است که تنها قفل خاص و مکمل خود را باز می کند. کلیدهای یک لبه تا پیش از ورود کامل به داخل قفل، اجازه چرخش ندارد.

۳) کلیدهای خودرو: کلید خودرو که همزمان برای باز کردن درب ماشین و روشن کردن آن بکار میرود دارای تقارن دوطرفه میباشد. برخی کلیدهای خودرو کارکرد چندگانه دارند و علاوه بر باز کردن و روشن کردن ماشین قابلیت های دیگری چون باز کردن دربهای جلو و داشبورد، درب صندوق عقب و درب باک را نیز دارند.

۴) کلیدهای هوشمند ضد سرقت خودرو (ایموبلایزر): این کلیدهای نوین علاوه بر قابلیت تطبیق مکانیکی با قفل، توانایی تطبیق الکترونیکی نیز دارند. این کلیدها معمولا دارای مقاومت اکتریکی درونی هستند که بسته به نوع کلید مقاومتشان تغییر میکند. به تازگی این کلیدهای هوشمند مجهز به فرستنده نیز شده اند.

۵) کلید دولبه و چهار لبه: این نوع کلیدها که به کلیدهای خانگی شبیه هستند دارای امنیت بسیار بیشتری هستند زیرا دارای دو یا چهاردسته برآمدگی یا فرورفتگی میباشند. استحکام این کلیدها بسیار بالاست.

۶) شاه کلید:این کلیدها قابلیت باز کردن چندین نوع قفل را دارند و دارای مکانیزمی متفاوت از کلید اختصاصی هستند. از شاه کلیدها در اماکن اداری و هتل ها (کلیدهای اختصاصی برای مهمانان و شاه کلید برای مدیر هتل) و اماکن عمومی استفاده میشود.

۷) کلیدهای لوله ای: این کلیدها از سایر کلیدها کوتاهتر هستند و قطر بیشتری نیز دارند. کاربرد این کلیدها بیشتر در قفل دوچرخه ها، بوفه و کمد است.

 

۸) کارت کلید: برای باز کردن قفل های دارای کارتخوان از کارت کلید هوشمند استفاده میشود. این کلیدهای کارتی در واقع پلاستیکی بوده و دارای نوار بارکد یا نوار مغناطیسی بر روی خود هستند و امنیت بالایی دارند.

۹) سوئیچ ها: سوئیچ که نوعی کلید میاشد  برای باز و بسته کردن درب خودرو و همچنین روشن و خاموش کردن موتور ماشین بکار میرود. قفل سوئیچ در جلوی راننده تعبیه شده که پس از قرار دادن سوئیچ در آن از طریق جریان برق موتور خاموش یا روشن میشود. معمولا برای صندوق عقب ماشین کلید جداگانه ای وجود دارد.

انواع کلید و کاربردهای آن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.