گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

هنگام نچرخیدن سوئیچ خودرو دستپاچه هستید و نمی دانید چکارکنید؟ در این مواقع ممکن است عوامل جزئی تا مشکل جدی در سیلندر سوئیچ باعث گیر کردن سوئیچ خودرو شود که می توانید نسبت به عیب یابی آن اقدام کنید. قبل از تعویض قفل و مغزی سوئیچ بهتر است این مقاله بخوانید تا نسبت به رفع گیر سوئیچ خودرو داخل استارتر اقدام کنید و در صورت برطرف نشدن آن به کلید سازی شبانه روزی تهران کلید بروید.

می توانید مقاله مرتبط زیر را هم مطالعه نمایید:

روش های در آوردن کلید گیر کرده در قفل

هنگام گیر کردن و نچرخیدن سوئیچ خودرو چکار کنیم؟

قرار گرفتن خودرو در حالت پارک یا دنده خلاص

برخی اوقات هنگام خاموش کردن خودرو ممکن است فراموش کنید که دنده را به حالت پارک یا دنده خلاص بگذارید. مکانیزم استارتر خودرو طوریست که هنگام قرار ندادن دنده روی پارک یا خلاص سوئیچ را قفل می کند. همیشه قبل از خاموش کردن خودرو مطمئن شوید دنده را در حالت P یا N قرار داده باشید تا سوئیچ قفل نکند.

ماشین را درست خاموش کنید.

اگر به استارتر خودرو نگاه کنید حالتی به نام off یا خاموش کردن خودرو وجود ندارد. برای خاموش کردن خودرو باید سوئیچ را به حالت lock بچرخانید در غیر اینصورت سوئیچ خودرو داخل استارتر گیر می کند.

برخی فکر میکنند این عامل اصلی برای نچرخیدن سوئیچ خودرو یا گیر کردن آن نیست اما این اتفاق رخ می دهد. راننده های بسیاری تنها به این دلیل که فراموش کردند سوئیچشان را تا انتها و روی گزینه Lock بچرخاندند در این شرایط قرار گرفتند.

فرمان خودرو را چک کنید

ساده ترین راه حل برای رفع گیر سوئیچ خودرو تکان دادن فرمان به سمت چپ و راست است. با قرار دادن دنده به حالت خلاص و خاموش شدن صحیح خودرو اگر باز هم سوئیچ گیر می کند کافیست فرمان را به سمت چپ و راست تکان دهید. اگر همان بار اول فرمان در مقابل چرخیده شدن مقاومت کرد، باید بدانید شما سیستم قفل فرمانتان را فعال کرده اید.

این یک مکانیزم ایمنی برای جلوگیری از حرکت خودروست و باعث می شود تا زمانی که سوئیچ درون استارت قرار نگرفته، اتومبیل در همین وضعیت باقی بماند. این سیستم همچنین باعث می شود در صورت وارد کردن سوئیچ اشتباه، خودرو شروع به کار نکند.

سوراخ استارت خودرو را تمیز کنید

ممکن است با هر بار خارج و وارد کردن سوئیچ گرد و غبار داخل استارتر شود. شما می توانید برای تمیز کردن از اسپری روان کننده WD40 استفاده کنید.

برخی از موارد استفاده WD40 در وسایل نقلیه و خودرو :

 • روانکاری سوراخ کلید
 • رفع جرم و کثیفی حاصل از گرد و غبار و زنگ زدگی از روی کلیه قطعات داخلی و خارجی خودرو
 • روانکاری لولاهای درب خودرو

شکستن سوئیچ خودرو داخل قفل

در بدترین حالت ممکن گیر کردن سوئیچ خودرو ممکن است سوئیچ خودرو داخل استارتر شکسته باشد.

نحوه در آوردن سوئیچ شکسته خودرو

 1. در ابتدای کار با فلچه سیمی روی استارتر را تمیز کنید.
 2. با استفاده از روغن روان کننده که به صورت اسپری باشد داخل استارتر ماشین روغن بریزید.
 3. با استفاده از قلاب بافتنی و یک پیچ گوشتی نصف دیگر کلید شکسته را به آرامی در بیاورید.
 4. در انتها با بیرون آمدن کمی از سوئیچ شکسته با انبوردست آنرا به بیرون بکشید.

شکستن سوئیچ برای آن دسته از افرادی که ترجیح می دهند از کلید کپی به جای اصل استفاده کنند محتمل تر است. این گونه کلید ها استقامت کافی را ندارند و تا حدی مستعد شکسته شدن و یا آسیب دیدن هستند. کلید های اصلی نیز در معرض صدمات وابسته به استفاده طولانی مدت هستند.

از سلامت باتری خودرو مطمئن شوید

اگر برق کافی به کامپیوتر خودرو نرسد سوئیچ را قفل می کند. در این مواقع بهتر است هر چند وقت یکبار باتری خودرو را چک کنید.

اگر ولت متر دارید می توانید به کمک آن انرژی باتری خودرو را چک کنید. همچنین شما می توانید با روشن کردن چراغ جلوی ماشین این موضوع را کنترل کنید. اگر چراغ ها روشن نشدند باتری ماشینتان تمام شده. شما می توانید با کمک شخصی دیگر باتری ماشینتان را شارژ کنید و یا شاید نیاز باشد باطری اتومبیل را عوض کنید.

تعویض کلید خودرو و قفل های سوئیچ

در صورتی که مراحل بالا را انجام دادید و باز هم همیشه با گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر مواجه هستید تنها کافیست سوئیچ یدکی را امتحان کنید.

 • در صورت رفع گیر سوئیچ با سوئیچ یدک باید کلید خامی تهیه کرده و با چیپ الکترونیکی نسبت به ساخت سوئیچ یدک اقدام کنید.
 • در صورت گیر هنگام جا انداخت سوئیچ یدک شک نکنید که مغزی سوئیچ معیوب است و باید نسبت به تعویض کلید و قفل های درب و استارتر خودرو اقدام کنید.

نتیجه گیری :

مهمترین عوامل گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر قفل شدن فرمان، قرار نگرفتن دنده در حالت خلاص یا پارک، خاموش نشدن کامل خودرو می باشد در غیر این صورت نسبت به تعویض قفل و مغزی سوئیچ و ساخت سوئیچ خودرو تنها کافیست با شماره تلفن کلید سازی شبانه روزی تهران کلید تماس بگیرید.

گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

6 دیدگاه در “گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

 • مرداد 31, 1400 at 8:57 ب.ظ
  Permalink

  سوئیچ ماشین کامل نمیچرخه که ماشین خاموش شه سوئیچم در نمیاد چیکار کنیم؟

  پاسخ
 • اردیبهشت 7, 1401 at 12:35 ب.ظ
  Permalink

  عالی بود.
  امروز صبح پسرم را بردم مدرسه و موقع برگشت درب مدرسه هرکاری می کردم سویچ ماشین نمی‌چرخید که ماشین روشن بشه وبا توصیه های شما مشکل برطرف شد.
  سپاسگذارم

  پاسخ
  • فروردین 8, 1403 at 7:06 ب.ظ
   Permalink

   سلام کلید خودرو گیر کرده ن میچرخه روشن کنه ن درمیاد چیکار میشه کرد خودرو ال۹۰

   پاسخ
 • آذر 28, 1401 at 9:52 ب.ظ
  Permalink

  سلام کلید داخل قفل درب نمی رود چکار خ

  پاسخ
 • خرداد 21, 1402 at 1:40 ق.ظ
  Permalink

  سویچ میچرخد خاموش روشن میشه اما میخوای سویچ بیرون بکشید در نمیاد وفرمان قفل شده چکار باید کرد البته سویچ تا اخر میچرد وماشین خاموش میشه فقط از ماشین جدا نمیشه

  پاسخ
 • خرداد 21, 1402 at 1:43 ق.ظ
  Permalink

  کلید خاموش روشن مکنه اما فرمان قفل و سویچ از ماشین جدا میشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *