گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

هنگام نچرخیدن سوئیچ خودرو دستپاچه هستید و نمی دانید چکارکنید؟ در این مواقع ممکن است عوامل جزئی تا مشکل جدی در سیلندر سوئیچ باعث گیر کردن سوئیچ خودرو شود که می توانید نسبت به عیب یابی آن اقدام کنید. قبل از تعویض قفل و مغزی سوئیچ بهتر است این مقاله بخوانید تا نسبت به رفع گیر سوئیچ خودرو داخل استارتر اقدام کنید و در صورت برطرف نشدن آن به کلید سازی شبانه روزی تهران کلید بروید.

مهمترین عوامل گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر قفل شدن فرمان، قرار نگرفتن دنده در حالت خلاص یا پارک، خاموش نشدن کامل خودرو می باشد در غیر این صورت نسبت به تعویض قفل و مغزی سوئیچ و ساخت سوئیچ خودرو تنها کافیست با شماره تلفن کلید سازی تهران کلید تماس بگیرید.

هنگام گیر کردن و نچرخیدن سوئیچ خودرو چکار کنیم؟

⚪️قرار گرفتن خودرو در حالت پارک یا دنده خلاص

برخی اوقات هنگام خاموش کردن خودرو ممکن است فراموش کنید که دنده را به حالت پارک یا دنده خلاص بگذارید. مکانیزم استارتر خودرو طوریست که هنگام قرار ندادن دنده روی پارک یا خلاص سوئیچ را قفل می کند. همیشه قبل از خاموش کردن خودرو مطمئن شوید دنده را در حالت P یا N قرار داده باشید تا سوئیچ قفل نکند.

⚪️ماشین را درست خاموش کنید.

اگر به استارتر خودرو نگاه کنید حالتی به نام off یا خاموش کردن خودرو وجود ندارد. برای خاموش کردن خودرو باید سوئیچ را به حالت lock بچرخانید در غیر اینصورت سوئیچ خودرو داخل استارتر گیر می کند.

برخی فکر میکنند این عامل اصلی برای نچرخیدن سوئیچ خودرو یا گیر کردن آن نیست اما این اتفاق رخ می دهد. راننده های بسیاری تنها به این دلیل که فراموش کردند سوئیچشان را تا انتها و روی گزینه Lock بچرخاندند در این شرایط قرار گرفتند.

⚪️فرمان خودرو را چک کنید

ساده ترین راه حل برای رفع گیر سوئیچ خودرو تکان دادن فرمان به سمت چپ و راست است. با قرار دادن دنده به حالت خلاص و خاموش شدن صحیح خودرو اگر باز هم سوئیچ گیر می کند کافیست فرمان را به سمت چپ و راست تکان دهید. اگر همان بار اول فرمان در مقابل چرخیده شدن مقاومت کرد، باید بدانید شما سیستم قفل فرمانتان را فعال کرده اید.

این یک مکانیزم ایمنی برای جلوگیری از حرکت خودروست و باعث می شود تا زمانی که سوئیچ درون استارت قرار نگرفته، اتومبیل در همین وضعیت باقی بماند. این سیستم همچنین باعث می شود در صورت وارد کردن سوئیچ اشتباه، خودرو شروع به کار نکند.

⚪️سوراخ استارت خودرو را تمیز کنید

ممکن است با هر بار خارج و وارد کردن سوئیچ گرد و غبار داخل استارتر شود. شما می توانید برای تمیز کردن از اسپری روان کننده WD40 استفاده کنید.

برخی از موارد استفاده WD40 در وسایل نقلیه و خودرو :

 • روانکاری سوراخ کلید
 • رفع جرم و کثیفی حاصل از گرد و غبار و زنگ زدگی از روی کلیه قطعات داخلی و خارجی خودرو
 • روانکاری لولاهای درب خودرو

⚪️شکستن سوئیچ خودرو داخل قفل

در بدترین حالت ممکن است سوئیچ خودرو داخل استارتر شکسته باشد.

⚪️نحوه در آوردن سوئیچ شکسته خودرو

 1. در ابتدای کار با فلچه سیمی روی استارتر را تمیز کنید.
 2. با استفاده از روغن روان کننده که به صورت اسپری باشد داخل استارتر ماشین روغن بریزید.
 3. با استفاده از قلاب بافتنی و یک پیچ گوشتی نصف دیگر کلید شکسته را به آرامی در بیاورید.
 4. در انتها با بیرون آمدن کمی از سوئیچ شکسته با انبوردست آنرا به بیرون بکشید.

شکستن سوئیچ برای آن دسته از افرادی که ترجیح می دهند از کلید کپی به جای اصل استفاده کنند محتمل تر است. این گونه کلید ها استقامت کافی را ندارند و تا حدی مستعد شکسته شدن و یا آسیب دیدن هستند. کلید های اصلی نیز در معرض صدمات وابسته به استفاده طولانی مدت هستند.

⚪️از سلامت باتری خودرو مطمئن شوید

اگر برق کافی به کامپیوتر خودرو نرسد سوئیچ را قفل می کند. در این مواقع بهتر است هر چند وقت یکبار باتری خودرو را چک کنید.

اگر ولت متر دارید می توانید به کمک آن انرژی باتری خودرو را چک کنید. همچنین شما می توانید با روشن کردن چراغ جلوی ماشین این موضوع را کنترل کنید. اگر چراغ ها روشن نشدند باتری ماشینتان تمام شده. شما می توانید با کمک شخصی دیگر باتری ماشینتان را شارژ کنید و یا شاید نیاز باشد باطری اتومبیل را عوض کنید.

⚪️تعویض کلید خودرو و قفل های سوئیچ

در صورتی که مراحل بالا را انجام دادید و باز هم همیشه با گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر مواجه هستید تنها کافیست سوئیچ یدکی را امتحان کنید.

 • در صورت رفع گیر سوئیچ با سوئیچ یدک باید کلید خامی تهیه کرده و با چیپ الکترونیکی نسبت به ساخت سوئیچ یدک اقدام کنید.
 • در صورت گیر هنگام جا انداخت سوئیچ یدک شک نکنید که مغزی سوئیچ معیوب است و باید نسبت به تعویض کلید و قفل های درب و استارتر خودرو اقدام کنید.
گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

3 دیدگاه در “گیر کردن سوئیچ خودرو داخل استارتر

 • مرداد 20, 1399 at 11:15 ب.ظ
  Permalink

  عالی بود ممنونم.یک سوال زمانی که تایرها زاویه ی تند داشته باشندوفرمان قبل کندوکلیدنچرخدیک تکان وحرکت فرمان کافیه که قفل فرمان باز بشه. این کاری به سوییچ نداره ؟توسرفرمان زدن یعنی چی؟؟همین قفل کردن سوییچ فشاردادن کلیدوحرکت فرمان؟یا گرفتن فرمان که ماشین مسیرش عوض نشه.خب فرمان خلاص .ماشین من استارت الان خراب شده.میدونم.اما بادهای سه تا تایرهای من دیشب خالی شدند.بعدماشین درچندمترحرکت اینجوری شد.میتونه ربط داشته باشه؟راستش مامانم میگه خوبه حالابادچرخهاراخالی کردند.گفتم نمی دونم.الان استارت هم اضافه شد که.حالاهم چرخهابادندارندهم استارت خرابه ومن ترسیدم.خب اگه…نمی دونم.الان بادچرخها را میزنم کنم استارت را بدم تعمیر…ماشینم رابیرون از خانه نگذارم یا قبل ازهمه ی اینها مطمئن بشم اتفاق بوده .مقصر کی بوده مهم برام دلیل این کارش مهم برام.من ادمم.بدونم پنچرکردن ماشینم جلوی درخانه ام و بعدم..‌خب میرم یاد میگیرم آتش سوزی خودروواتصالات وسیم کشی هارا.یایادمیگیرم خالی کردن روغن ترمز و قفل کردن چرخها را .یا بسته شدن اگزوز خودرو و…یا ریزش قطره ای بنزین از باک نرفتن سنگ ریزه زیر لاستیک خودرو وانفجارخودرو را.خب الان بگم چی به خودم.بگم تومراقب وسیله ی نقلیه ات نبودی؟به ماشینم گفتم خاک بر سرت سالی دومیلیون بیمه ات می کنم دزد گیر داری لاستیکهات را به بدبختی نوکردم پدرم دراومد تانگهت داشته باشم …گذاشتی بیاند چرخهات راپنچر کنند؟حالا سوییچم می خوای؟لابد راننده ام می خوای؟والا اگه برگرده بگه پس اوکی بودی تعجب نمی کنم.ماشین آهنی تشخیص داده من صاحبشم پول خرجش میکنم.ملت نفهمیدند …

  پاسخ
 • مرداد 31, 1400 at 8:57 ب.ظ
  Permalink

  سوئیچ ماشین کامل نمیچرخه که ماشین خاموش شه سوئیچم در نمیاد چیکار کنیم؟

  پاسخ
 • اردیبهشت 7, 1401 at 12:35 ب.ظ
  Permalink

  عالی بود.
  امروز صبح پسرم را بردم مدرسه و موقع برگشت درب مدرسه هرکاری می کردم سویچ ماشین نمی‌چرخید که ماشین روشن بشه وبا توصیه های شما مشکل برطرف شد.
  سپاسگذارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.